• Tanuljunk az Új Szóval a környezeti problémákról

• Az Új Szó napilap minden tanévben  több alkalommal hirdeti meg a Tanuljunk az Új Szóval elnevezésű programot, melynek során  mindig egy adott tematika köré csoportosulnak a munkafüzetekben található feladatok. A novemberi hónap során iskolánk a Globális környezeti  problémák című feladatkörre épülő anyagot dolgozhatta fel.

A honismeret, etika, polgári nevelés, természetrajz, földrajz órákon napi  rendszerességgel  lapozgatták az újságot, s annak cikkeit  tanulmányozták. Mindig volt egy – egy rövid írás, amit az adott óra tananyagához tudtak kapcsolni.

A fő hangsúly  azonban a globalizációs próblémákon volt. A szelektív hulladékgyűjtés  foglalkozó Szemétségek nevű feladatkör alaposan megmozgatta a tanulókat. Ez nem volt véletlen, hisz iskolánk évek óta gyűjti a kupakokat, ezzel támogatva a helyi Vidám Tappancs állatmenhelyet. Az őszi és a  tavaszi időszakban pedig a zöld hulladékot hordják kupacra, amiből komposzt készül. A használt papírt kartondobozokba gyűjtik a pedagógusokkal együtt, majd  az egyik tanító bácsi papírgyüjtéskor leadja a helyi alapiskolában. A feladatkör feldolgozása során a tanulók egymásnak is tartottak előadásokat, Sandra a víz fontosságáról, Sanyi a  papír újra- hasznosításáról  beszélt,  miközben a többiek  figyelmesen hallgaták az elmondottakat, majd kérdezz – feleleket játszottak az elhangzottakkal kapcsolatban.

A gyerekek értelmezése szerint környezeti probléma az elhanyagolt parkok állapota is. A sok szemét nemcsak csúnya látvány, hanem  veszélyforrás is.  A talajba bekerülve sok kárt is okoznak. Pontosan ezért, minden évben 3-4 alkalommal az iskola tanulói kivonulnak a Kápolna – dombra, ahol  zsákokba gyűjtik a  a szemetet,  összegereblyézik a lehullott  leveleket, s az öszi hónapok során a gesztenye is  begyűjtésre kerül, amit aztán a vadászok kapnak meg, s ezzel etetik télen a vadakat.

Az szépen kivitelezett, áttekinthető munkafüzet elnyerte a tanulók tetszését. Az Új Szóban hetente megjelent egy összeállítás, ami a projekthez kapcsolódott, ezt is feldolgozták a gyerekek, sőt ezeket a mellékleteket el is tették, tavaszra tablót, plakátot szeretnének  belőle készíteni.

Sok új információt sajátítottak el  az Új Szó segítségével az ógyallai speciális iskola tanulói, s ezeket nem feledve védik továbbra is a környezetüket.

Bathó Sylvia

pedagógus